Электронный
методический кабинет

Поняття "митниця відправлення", "митниця призначення", "проміжна митниця"

Каленський М.М. • Митний контроль та митне оформлення • 2002 (ua) 
Як вже було зазначено, переміщення товарів та інших предметів залізничним, автомобільним, повітряним, річковим, морським транспортом відбувається між митницями України. При цьому в митній справі митницею відправлення вважається митний орган, де починається переміщення товарів, які перебувають під митним контролем. Наприклад, при експорті товарів митницею відправлення буде виступати внутрішня митниця за місцем державної реєстрації підприємства. Митниця відправлення дає дозвіл на доставку товарів в митницю призначення за умови відсутності у неї обґрунтованих претензій до документів, які надані для митного контролю, товарів, транспортних засобів та інших предметів.

Митницею призначення називається митний орган, де закінчується переміщення товарів, які перебувають під митним контролем. Наприклад, при імпорті товарів митницею відправлення буде виступати митний орган у пункті пропуску через державний кордон України, а митницею призначення — митний орган, в якому буде проведено митне оформлення товару для випуску у вільний обіг; при експорті — митницею призначення буде прикордонна митниця, в зоні діяльності якої вантаж чи транспортний засіб перетне митний кордон України.

Проміжна митниця — це будь-який митний орган, де здійснюється часткове довантаження, розвантаження, перевантаження товарів або інші операції з товарами, пов'язані з необхідністю зміни транспортного засобу, митного режиму, усунення загрози псування вантажу тощо.

Наприклад, вантажі — 2 контейнери з обладнанням та 1 ящик з метизами — перетнули МКУ в зоні діяльності Чопської митниці на залізничній платформі. У Вінниці ящик з метизами був розвантажений та оформлений у митному відношенні; 2 контейнери, перевантажені на автомобіль, до Дніпропетровська прибули на автомобілі. В даному випадку митниця відправлення — Чопська, митниця призначення для ящика з метизами — Вінницька, для контейнерів — Дніпровська регіональна митниця, проміжна митниця для двох контейнерів — Вінницька.

Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.