Электронный
методический кабинет

Необхідність доставки товарів, транспортних засобів та документів на них під митним контролем

Каленський М.М. • Митний контроль та митне оформлення • 2002 (ua) 
Як відомо, всі вантажі, транспортні засоби, документи, що їх супроводжують, при переміщенні через митний кордон України мають пройти митний контроль. Переміщення будь-яких предметів через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем і часом проведення митного контролю, є порушенням митних правил за статтею 116 Митного кодексу і тягне за собою конфіскацію предметів, які були переміщені.

Крім того, вантажі, пропущені через митний кордон України (МКУ) в режимі імпорту або транзиту чи оформлені для вивезення за межі митної території України (МТУ) в режимі експорту, мають бути доставлені одержувачам чи випущені за територію України у вигляді і обсягах, що були представлені митним органам для контролю.

Тому переміщення вантажів, які перетнули або мають перетнути МКУ, проводиться під митним контролем. Наприклад, при вивезенні із України товар із внутрішньої митниці за місцем розташування підприємства-експортера, де було здійснено митне оформлення на експорт, переміщується в митницю на кордоні, через яку вивозиться за межі митної території. Відповідно до Положення про порядок контролю за доставленням вантажів в митниці призначення, затвердженого наказом ДМСУ від 08.12.98 р. № 771, переміщення товарів та інших предметів залізничним, автомобільним, повітряним, річковим, морським транспортом між митницями України відбувається під митним контролем.

Такий порядок застосовується, перш за все, з метою протистояння спробам ухилитись від сплати належних митних платежів при імпорті або експорті товарів.

Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.