Электронный
методический кабинет

Митний контроль та оформлення суден закордонного плавання

Каленський М.М. • Митний контроль та митне оформлення • 2002 (ua) 
Українські та іноземні судна, товари та інші предмети, які перетинають державний кордон України, підлягають митному контролю. Митний контроль суден, що прибувають із-за кордону (або відбувають за кордон), здійснюється комісією, яка складається з представників КПП прикордонних військ України, митниці, санітарних і карантинних служб, що здійснюють контроль у пунктах пропуску через державний кордон України. При здійсненні оформлення наливних суден до складу комісії можуть включатися представники пожежної охорони. Митний контроль суден закордонного плавання проводиться біля причалів порту або, за Узгодженням із митницею і КПП прикордонних військ України, на рейді.

При здійсненні митного контролю суден закордонного плавання встановлюються зони митного контролю. Відповідно до Наказу ДМКУ від 06.05.95 р. № 198 тимчасові митні зони створюються на суднах під час їхнього контролю, а також зони митного контролю можуть створюватися і в інших місцях за рішенням начальника митниці або особи, що його заміщує, за узгодженням із прикордонними військами України.

Доступ у зони митного контролю дозволяється тільки посадовим особам, що безпосередньо беруть участь у технології контролю, а також співробітникам спеціальних підрозділів органів МВС і СБ України за письмовим розпорядженням керівників цих підрозділів при здійсненні заходів щодо боротьби зі злочинністю при наявності письмового дозволу начальника митниці.

Посадові особи, що мають доступ у зони митного контролю можуть переміщуватись у них тільки в межах, необхідних для виконання своїх прямих службових обов'язків. Такі посадові особи не повинні мати при собі цінностей і предметів, вивіз або ввіз яких на митну територію України заборонений або обмежений митними правилами.

Громадяни, які перетинають митний кордон України, представники організацій, підприємств і установ, що одержують або відправляють товари та інші предмети, допускаються в зону митного контролю за рішенням старшого митного наряду за узгодженням із прикордонними військами України на підставі дійсних для в'їзду (виїзду) документів, транспортних та інших документів на одержання (відправлення) товарів та інших предметів. Всі особи, яким дозволено відвідування судна під час його митного оформлення, повинні пройти митний контроль шляхом подачі відомостей, в усній або письмовій формі, відповідно до митної декларації.

Доступ у зони митного контролю в інших випадках може бути дозволений начальником митниці і КПП прикордонних військ або їх заступників.

Переміщення товарів та інших предметів у зоні митного контролю або за межі такої території можливе тільки з дозволу митниці.

Використана література: Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.